müzisyen

Audrey Wozniak, 1993 yılında Amerika’nın Hawaii Adasında doğan Teksas'ta büyüyen bir keman sanatçısı ve etnomüzikologdur. Audrey, altı yaşında uluslararası üne sahip kemancı Itzhak Perlman'ın çocuklara yönelik televizyon programı Susam Sokağı'nda performans sergilediğini gördükten sonra keman çalmaya başladı. Klasik Batı müziği eğitiminin ardından Çin, Endonezya, ve en çok Türkiye'deki müzik ustalarıyla uzun yıllar geçiren Audrey, dünyanın dört bir yanından farklı tarz ve gelenekleri icra eden çok yönlü bir sanatçı olarak ortaya çıktı.

Doğaçlama ve farklı müzik kültürleriyle etkileşim, Audrey'nin müzik yapımının önemli bir parçasıdır. Başarılı bir Türk klasik müziği keman sanatçısı olarak ün kazanmış, paylaştığı müzikal ve kültürel içeriklerle sosyal medyada tutkulu bir takipçi kitlesi edinmiştir. Audrey lisans eğitimini Wellesley College'dan Müzikte Onur Ödülü alarak 2014 yılında tamamladı. 2014-2015 arasında, Çin, Endonezya ve Türkiye'deki yerel müzik geleneklerini incelemek için bir senelik Thomas J. Watson Bursu kazandı. Yıl boyunca usta müzisyenlerle Çin erhu, Bali rebabı, Uygur ghijak, Banyuwangi biola (yaylı çalgılar) ve Türk müziği kemanı eğitimi aldı, Yo-Yo Ma ve Silk Road Ensemble ile Asya turlarında seyahat etti ve Bali'nin en büyük müzik festivalinin ana sahnesinde sahne aldı. Müzik eğitimi almak için dünyayı dolaştıktan sonra üç yıllığına Londra'ya taşındı. 2016 yılında London School of Economics'ten Politika ve İletişim alanında yüksek lisans derecesi aldı ve ardından 2018 yılında Trinity Laban Müzik ve Dans Konservatuarı'ndan Keman Performansında “Distinction” onurla Yüksek Lisans derecesi aldı. Londra'da bulunduğu süre boyunca, Türk müziğinin usta müzisyenleriyle çalışmak üzere İstanbul'a giderek Türk müziği eğitimine devam etti. Audrey, yıllardır Türk müziği koroları üzerine araştırma yaptı ve 2024 yılında Harvard Üniversitesi’nde etnomüzikoloji alanında doktorasını tamamladı.

Audrey, yeni veya çok kültürlü müzik ve alışılmamış mekanlar konusunda meraklıdır. 2023 yılında misafir sanatçısı olarak Harvard Üniversitesi'nin I Tatti Rönesans Araştırma Merkezine davet edildi ve Türk müziği eserleri ile beraber 17. yüzyilin bestekarı Nicola Vincentino'nın mikrotonal teorilerinden ilham alan Mauricio Silva Orendain'in yeni bestesini çaldı. 2017 yılında Londra'daki Royal Academy of Arts ve Barselona'daki Sagrada Familia'nde mimar-besteci Emma-Kate Matthews'un eserlerinin, Austin'deki Texas Üniversitesi'nde James Turrell'in Skyspace'i için bestelenmiş eserlerinin, ve Londra'daki National Portrait Gallery'nde kendi solo kompozisyonunun prömiyerleri yaptı. 2014 yılında Audrey, Amerikalı besteci Lou Harrison'ın nadiren çalınan Keman, Çello ve Cava Gamelan için Çifte Konçerto'nun bestecinin kendi enstrümanlarıyla Boston prömiyerini verdi. Grammy Ödüllü Boston Modern Orchestra Project, Odyssey Opera, MIT'deki Gamelan GalakTika, Ambient Orchestra ve Wellesley'nin Collegium Musicum gibi gruplarla konserler ve kayıtlar yapmaktadır.

Başarılı bir Türk Müziği kemancısı, konuk olarak TRT2 ve TRT Müzik programlarına sık sık katılmaktadır. 2023 yılında Türkiye ve Azerbaycan Kültür Bakanlıkları'nın İsviçre ve Lüksemburg'da düzenlediği konserlerde uluslararası alanda Türk müziği eserlerini seslendirdi. Yavuz Bingöl, Tolgahan Çoğulu, Bülent Bezdüz, Canan Sezgin Geylan, Yahya Geylan ve Muhammed Yıldırır gibi önemli müzisyenlerle performans sergiledi. 2019-2021 arasında Audrey, farklı müzik kültürlerinden müzikleri icra eden müzisyenlerden oluşan Harvard World Music Collective'in sanat yönetmeni olarak görev yaptı. 2024 yılında kurucusu olduğu Raks Ensemble ile Kalan Müzik'ten bir albüm çıkaracak.